×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 558

آناليز هم‌كنش (كششي) مويينگي و بازيافت نفت تحت امواج اولتراسونيك

اگر چه اثرات پرتابش اولتراسونيك بر روي جريان چندفازي از طريق يك محيط منفذدار در چند دهة گذشته مورد مطالعه قرار گرفته است، فيزيك هم‌كنش

صوتي بين سيال و سنگ به خوبي شناخته نشده است. مكانيسم‌هاي مختلفي در افزايش جريان نفت از بين محيط متخلخل در حضور سيال پژواكي دخيل هستند. مكانيسم‌هاي مرتبط مويينگي، حركت دودي از طريق تخريب لايه‌هاي سطحي ايجاد شده در طول مرزهاي منفذ، يكپارچگي قطرات نفت در نتيجة نيروهاي Bjerknes، نوسان و انگيزش قطرات نفت به دام افتادة بطور مويينگي، نيروهاي ايجاد شده با حباب‌هاي كاواك‌زا و اثرات صوت مويينگي مي‌باشد. بينش دربارة اصول و قوانين فيزيكي حاكم بر تحرك نفت با امواج اولتراسونيك براي ارائه تكنيك‌هاي جديد استخراج روغن لازم مي‌باشد.

اين مقاله هدف در تعيين و آناليز اثر فركانس بالا، پرتابش اولتراسونيك با شدت بالا بر روي در خيس مويينگي دارد. آزمايشات آزمايشگاهي با استفاده از ماسه‌سنگ Bera استوانه‌اي و نمونه‌هاي سنگ آهك هندي با تماس تمامي سطوح و تنها يك سطوح با فاز آبي انجام گرفت. حفرات اشباع شده از نفت در يك محفظة اولتراسونيك قرار داده شد و با فاز آبي در تماس قرار گرفت. نسبت بازيابي در نتيجة درخيسي مويينگي در برابر زمان بررسي شد. آب ـ هوا، آب نمك ـ روغن كاني، محلول روغن ـ روكنشگر كاني و آزمايشات محلول نفت ـ پليمر كاني هر كدام با شناسايي پروسه و فرآيند فيزيكي جداگانه حاكم بر تحريك صوتي انجام گرفتند. تست‌هاي درخيسي هوا ـ آب اثر اولتراسوند بر روي رطوبت‌پذيري، مويينگي و دانسيته را تفكيك كرد. در حالي كه آزمايشات درخيسي روغن ـ آب نمك به روشن شدن اثر اولتراسونيك بر روي ويسكوزيته و هم‌كنش ميان‌لايه‌اي بين نفت، سنگ و فاز آبي كمك مي‌كند.

مشخص مي‌شود كه پرتابش اولتراسونيك بازيابي درخيسي مويينگي نفت براي جفت سيال ويسكوز را افزايش مي‌دهد و اين فرآيند به تنش ميان‌لايه‌اي و دانسيتة سيالات بستگي دارد. اگر چه شواهد بيشتري مورد نياز است برخي از آزمايشات نشان مي‌دهند كه آب‌‌پذيري تحت اولتراسوند بطور زيادي تغيير نيافته است. آناليز اوليه از بازيابي‌هاي درخيسي نشان مي‌دهد كه اولتراسوند، قابليت حل روكنشگر و كاهش دو چگالي روكنشگر بر روي بوكان سنگ را افزايش مي‌دهد. آزمايشات جريان مخالف شامل نفت سفيد، آب نمك در ماسه‌نمك Berea پوشيده يا اپوكسي، كاهش شاياني را در بازيابي نشان داد. بنابراين كارآيي كاربرد اولتراسونيك ممكن است به ماهيت نوع هم‌كنش يعني جريان مخالف يا موافق بستگي دارد. شكل تغيير يافته‌اي از مدل نمايي براي تناسب منحني‌هاي بازيابي در يك تلاش در راستاي ارزيابي فاكتورهاي دخيل در بازيابي تصاعد با امواج اولتراسونيك براي جفت سيال متفاوت و انواع سنگ به كار گرفته شده است.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 20 خرداد 1394 ساعت 15:15

متن پیشفرض برای نمایش متنها در هر موقعیت و افزونه ای میباشد با توجه به این موضوع بهتر میباشد که شما متنها و یا منوهای پیشفرض را حذف و مطالب خود را جایگزین این نوع متون نمایید و این یک متن نمونه است

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

جهت پیوستن به ما در شبکه های اجتماعی بروی ایکون هایی که در زیر میباشد کلیک نمایید

 

فرم کاربران

تماس با ما

آدرس: تبریز | گلگشت | پارک علم و فناوری | ساختمان شهریار 1 | طبقه 2 واحد 322
تلفن: 04133251275
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
فکس: 04133363204