×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 558

بازيافت نفت بوسيله تزريق آب كم نمك

تزريقات آب كم نمك براي بازيافت نفت اثرات بخشي در مورد ماسه سنگ‌هاي حاوي خاك معدني كه با نفت خام آسفاتيك اشباع

شده‌اند از خود نشان داده‌اند. داده‌هاي گزارش داده شده نشان دادند كه تزريق آب با كمك كم مي‌تواند براي نمونه‌هاي اصلي تا 20 درصد (PV) بازيافت اضافي نفت و تا %25 PV براي مخازن واقع در ناحيه‌هاي چاه‌هاي همجوار داشته باشد. كه اين مقايسه با تزريق آب نمك در سرعت Darcy مي‌باشد. اين سؤال باقي مي‌ماند كه آيا اين بازيافت اضافي در مخازن چاه نفت مي‌توان دست يافتيا نه؟ پاسخ دادن به اين سؤال مستلزم بررسي كامل مكانيسم بازيافت نفت با استفاده از تزريقات آب با نمك پائين به آن مي‌باشد. چند فرضيه براي توصيف افزايش بازيافت نفت با استفاده از آب كم نمك از جمله جابجايي ذرات مخلوط خاك معدني مخلوط ـ مرطوب با قطرات نفت باقي مانده جذب شده، تغيير ميزان آبپذيري در جهت افزايش ميزان آب ـ رطوبت و ساختار امولاسيون پيشنهاد شده است.

به هر حال، گزارشات بيشتري بعدها نشان دادند كه افزايش ميزان بازيافت نفت به استفاده از تزريق آب كم نمك در شرايط آزمايشگاه معمولي به جابجايي ذرات خاك معدني و امولاسيون بستگي ندارد. به علاوه، افزايش رطوبت ـ ميزان آب باعث كاهش بازيافت نفت مي‌شود. مطالعه خطي بر اساس تحليل‌هاي تجربي و نظري بنا نهاده شده است. مطالعه ما اين موضوع را آشكار مي‌سازد كه افزايش ميزان بازيافت نفت فقط به كاهش نفوذپذيري آب به خاطر پر شدن فيزيكي شبكه پر روزنه‌دار به وسيله جذب سنگ دانه‌هاي خاك معدني يا جابجايي كريستال‌ها و ذرات خاك معدني مربوط مي‌باشد. در يك فعل و انفعال با جريان ثابت، مقدار شيب منفي فشار در طول سپور جريان با كاهش ميزان نفوذپذيري آب افزايش مي‌يابد. بعضي از قطرات نفت مي‌تواند تحت افزايش شيب فشار منفي به حركت درآمده و به بازيافت اضافي نفت كمك كنند. بر اساس مكانيسم آشكار شده، نتيجه‌گيري مي‌كنيم كه تزريق آب با ميزان املاح پايين روش‌ عالي در مقايسه با تزريق آب پرنمك در مخازن حاوي ماسه سنگ‌هاي خاك معدني كه با فشار حداكثر به آنها تزريق مي‌شود نمي‌باشد.

در مطالعه ما در مورد تزريق آب كم نمك، تئوري بازيافت نفت سوم به طور قابل توجهي بهبود يافته است.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 20 خرداد 1394 ساعت 15:16

متن پیشفرض برای نمایش متنها در هر موقعیت و افزونه ای میباشد با توجه به این موضوع بهتر میباشد که شما متنها و یا منوهای پیشفرض را حذف و مطالب خود را جایگزین این نوع متون نمایید و این یک متن نمونه است

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

جهت پیوستن به ما در شبکه های اجتماعی بروی ایکون هایی که در زیر میباشد کلیک نمایید

 

فرم کاربران

تماس با ما

آدرس: تبریز | گلگشت | پارک علم و فناوری | ساختمان شهریار 1 | طبقه 2 واحد 322
تلفن: 04133251275
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
فکس: 04133363204