×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 558

انتقال حرارت

روشهاي فراصوتي طي سالهاست كه در روشهاي ژئو فن آوري و علوم معدنكاري استفاده شده است. اين روشها در زمينه بررسي هاي ژئوفيزيكي

و آزمايشگاهي براي تعيين مشخصات ديناميك سنگها بكار برده مي شود. از آنجاييكه اين روشها غير مخرب و كاربرد آساني دارند، آنها بطور فزاينده اي در مهندسي ژئوفن آوري بكار برده مي شوند.

تعيين سرعت موج P يك كار آسان و ساده است و در اين زمينه همانند علوم آزمايشگاهي تعيين مي شوندو تعيين سرعت موج P كاري اسان و غير مخرب است چرا كه بطور فزاينده اي در مهندسي ژئوفن آوري استفاده مي شود. سرعت موج P صخره رابطه دقيق با مشخصات سنگ بكر دارد و اندازه گيري سرعت در توده سنگها، ساختار بافت سنگ را توصيف مي كند. موثرترين پارامترها، اندازه بهره و شكل، چگالي، ضريب تحليل، ناهمسانگري، آب منفذ، تحديد فشار، دما، هوازدگي و مناطق تغيير، سطوح بسترسازي و مشخصات درزه دارد.

اكثر محققان روابط موجود بين مشخصات سنگ و سرعت صوت را بررسي نمودند و دريافتند كه سرعت صورت، رابطه دقيقي با مشخصات سنگ دارد.

اكثر تحقيقات نشان داده است كه رسانندگي حرارتي سنگ متخلخل اصولاً وابسته به تركيب معدن شناسي، ضريب تخلخل سنگ، وجود سيالات پركننده منفذها و دما و فشار پيرامون دارد. رسانندگي حرارتي و ضريب تخلخل، نقش مهمي در مشخصات محل برهم كنش هاي سنگ سيال و مشخص كردن مواد ساختماني دارد. اسكن نوري، روشي است كه براي اندازه گيري ترموفيزيك بكار برده مي شود. برخي از تحقيقات آزمايشاتي و نظري براساس اين روش اجرا شده است.

اين روش از طريق اندازه گيري غير مخرب مشخصات حرارتي شمار بزرگي از مواد معدني و صخره ها مشخص مي شود.

در اين تحقيق، همبستگي بين مقدار رسانايي حرارتي و مقدار سرعت موج كه اندازه گيري هاي آزمايشاتي حاصل مي شود، بررسي مي شود.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 20 خرداد 1394 ساعت 15:19

متن پیشفرض برای نمایش متنها در هر موقعیت و افزونه ای میباشد با توجه به این موضوع بهتر میباشد که شما متنها و یا منوهای پیشفرض را حذف و مطالب خود را جایگزین این نوع متون نمایید و این یک متن نمونه است

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

جهت پیوستن به ما در شبکه های اجتماعی بروی ایکون هایی که در زیر میباشد کلیک نمایید

 

فرم کاربران

تماس با ما

آدرس: تبریز | گلگشت | پارک علم و فناوری | ساختمان شهریار 1 | طبقه 2 واحد 322
تلفن: 04133251275
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
فکس: 04133363204